Skąd się wzięła kampania recyklingu plastikowych nakrętek?

Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy są przyzwyczajeni do recyklingu, prawdopodobnie słyszałeś o recyklingu plastikowych nakrętek. Wszystko zaczęło się jako pomoc dla dzieci mających problemy z poruszaniem się. Dzięki temu stała się ona jedną z największych kampanii ekologicznych i solidarnościowych na świecie.

Kampania recyklingu plastikowych nakrętek

Do zakładów recyklingu trafiają tysiące nakrętek, których jedynym celem jest pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Jest to projekt solidarnościowy o celach ekologicznych, który koncentruje się na recyklingu plastikowych nakrętek i jest przeznaczony dla dzieci, które nie mają wystarczających środków na leczenie. Dzięki tym zabiegom możliwe jest złagodzenie niektórych dolegliwości fizycznych, na które cierpią, a których nie można uzyskać w inny sposób.

Wszystko zaczęło się w roku 2011, kiedy matka Ikera, chłopca z Bilbao cierpiącego na rzadką chorobę, zaczęła zbierać plastikowe nakrętki, aby zebrać pieniądze na zakup specjalnego krzesła. To krzesło było bardziej wyrafinowanym produktem, który składał się z urządzenia ortopedycznego, które pozwalało chłopcu stać przez kilka godzin dziennie. Choroba, na którą cierpiał, była rzadka, ponieważ nie była dobrze znana. Był to rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki temu mógł on normalnie rozwijać swoje ważne dla życia organy.

Matka Ikera zbierała plastikowe nakrętki z supermarketów, sklepów, barów, restauracji, a nawet z chodząć domu do domu. W ten sposób starała się zebrać jak najwięcej kapsli na swój cel. Piękno tej historii polega na tym, że nie była w tym wyczynie osamotniona. Sąsiedzi i przyjaciele przyłączyli się do niej w tej akcji zbierania plastikowych nakrętek w całej okolicy.

Kolejny sukces tej kampanii można zobaczyć, jeśli udamy się do szkół. Możemy znaleźć pojemniki do zbierania plastikowych nakrętek. Jest wiele osób, które zastanawiają się, czy zbieranie tych nakrętek przynosi faktyczne korzyści. Jest też wielu, którzy wątpią w skuteczność tego rozwiązania.

Aby rozwiać wątpliwości dotyczące tej kampanii i jej skuteczności, wyjaśnimy korzyści płynące z recyklingu plastikowych nakrętek:

  • Materiał, z którego wykonane są te nakrętki to polietylen. Ten polietylen ma wysoką gęstość, więc jest dobrej jakości i ma mniejszą toksyczność.
  • Recykling plastikowych nakrętek jest dość prostym procesem. Zaletą tych nakrętek jest to, że trafiają one do recyclingu bardzo czyste i praktycznie gotowe do przekształcenia. Proces jest dość jednolity, podobnie jak skład kapsli.
  • Kolejną zaletą jest to, że są łatwe w transporcie i obróbce ze względu na ich mniejsze rozmiary. Ponadto, są one łatwe do przechowywania.
  • Ich wartość wynosi około 800 złotych za tonę. Jedna tona to około pół miliona kapsli. To może wydawać się bardzo mało, ale skala kampanii jest duża. Biorąc pod uwagę, że w przeciwnym razie trafiłyby do śmieci i zmarnowały się, to całkiem dobra cena. Należy również pamiętać, że nie jest to proces jednorazowy.