Czym są biopolimery?

Na co dzień, my jako ludzie, używamy plastikowych opakowań, pojemników na żywność
i wielu innych rzeczy, które chronią nasz produkt, przed kontaktem z otoczeniem. Zabezpieczenie jedzenia, kosmetyków, substancji żrących jest potrzebne, by dana rzecz się nie zepsuła, lub nie spowodowała komuś krzywdy. Dzięki opakowaniom chronimy swoje zdrowie oraz przyrodę. Dlatego ważne jest to, aby nasze kartony, pojemniki plastikowe i inne rzeczy chroniące produkt, były zrobione z dobrego, przyjaznego tworzywa.
Najczęstszym surowcem do wyrobu opakowań jest plastik. Torebki foliowe, butelki wody, pudełko do kosmetyków – to wszystko jest zrobione z tworzywa sztucznego. Plastik jednak może być różny. Jego bezpieczniejsza wersja jest wykorzystywana do kontaktu z żywnością, gorsza natomiast do innych produktów. Materiał ten można zastąpić i tutaj swoją rolę zaczynają odgrywać biopolimery.
Biopolimery są czymś innym niż polimery. Na początku trzeba zrozumieć, czym są te pierwsze, aby móc zrozumieć czym są te drugie. Polimery naturalne to w skrócie podstawowy materiał, z którego stworzone są organizmy żywe, są też substancją chemiczną. Jednak możemy wyróżnić również polimery syntetyczne, które są budulcem tworzyw sztucznych.
Biopolimery różnią się od polimerów tym, że są wytwarzane z odzysku. Prawie 85% biopolimerów jest robionych tą metodą. Dla systemu ekologicznego jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ w ten sposób mniej zaśmiecamy naszą planetę. Taki rodzaj polimerów
z odzysku, wcale nie jest gorszy od tych naturalnych, czy sztucznie wytwarzanych. Udowadniają
to produkty firmy Nurel, nazwane IZNEA. Produkują pudełka na żywność, do zabezpieczania kosmetyków itp. Nawet w rolnictwie ten surowiec znajduje swoje miejsce.

Modelarstwo jako hobby

Zdrowie jest priorytetem dla wielu, a dziś kiedy oddziałuje na nas wiele niedobrych rzeczy, musimy o nie walczyć i dbać jeszcze bardziej. To w czym opakowane są nasze produkty, nie jest bez znaczenia. Zły rodzaj plastiku, opakowania stworzone z tanich materiałów – to wszystko ma wpływ na żywność, którą spożywamy. Dlatego warto przyjrzeć się bardziej biopolimerom, które są ekologiczne i bezpieczniejsze.