Modelarstwo jako hobby

Modelarstwo to hobby, które polega na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w formie modeli o mniejszej skali. Ważne jest najwierniejsze oddanie w modelu wyglądu pierwowzoru, a niektóre modele powstają nawet w myśli odwzorowania jego funkcji. Modelarstwo jest pasją łącząca zamiłowanie do techniki, zdolności manualne i twórczy talent.
W dzisiejszych czasach, w dobie internetu można zaobserwować bardzo szybki rozwój modelarstwa. Czasy komputerów stały się czasem ogromnej łatwości wymiany doświadczeń, zdjęć i porad modelarskich. Liczne portale, fora internetowe są źródłem wiedzy pozwalającej szybko doskonalić warsztat początkującego modelarza. Popularne są poradniki modelarskie, te online często w formie video, oraz książki i DVD. Język angielski, który króluje w każdej chyba branży hobbystycznej, jest łatwo zrozumiały dla zwykłego modelarza, dzięki wyraźnej wymowie i podpisom.
Jeśli chodzi o to, co modele mogą przedstawiać, to możliwości są praktycznie nieograniczone. Najczęściej są to różne pojazdy – samochody, czołgi, samoloty, okręty. Równie dobrze jednak mogą to być budowle, a nawet figurki ludzi czy zwierząt.
Modelarstwo nie jest pasją dla każdego. Przede wszystkim uczy ono cierpliwości, dlatego osoby, które chcą szybko zobaczyć efekty swojej pracy mogą mieć problem z długotrwałym sklejaniem modeli. Modelarstwem interesuje się zarówno młodzież jak i dorośli. Ta ostatnia grupa szczególnie upodobała sobie modelarstwo drewniane. Na dłuższą metę modelarstwo jest pasją, która potrafi wspaniale odprężyć, pozwala na zatrzymanie się w tym stale zabieganym świecie. Oprócz cierpliwości modelarstwo uczy także dokładności. Uczy także kreatywności, rozbudzi wiedzę historyczną, poszerzy horyzonty, umożliwi rozwiązywanie wielu problemów.
Modelarstwo to bardzo zróżnicowane hobby. W jego zakres wchodzą zarówno modele plastikowe do sklejania, modele kartonowe, kolejki i zdalnie sterowane. Każdy z tych rodzajów modelarstwa stawa inne wymagania wobec hobbysty. Potrzebne są także inne umiejętności, materiały i narzędzia.
Pierwszym rodzajem modelarstwa jest modelarstwo plastikowe zaliczane także do redukcyjnego. Wykorzystuje ono materiał jakim jest tworzywo sztuczne wytwarzane metodą wytrysku wysokociśnieniowego. Ten rodzaj produkcji powoduje, że plastik charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem szczegółu oraz wysoką jakością wyprasek. Składanie modeli wymaga tu łączenia wielu różnorodnych części z wykorzystaniem specjalnych klejów. Często ten rodzaj modelarstwa wymaga użycia szpachli służącej do wyrównywania sklejonych powierzchni. Najważniejszy jest tu jednak proces samego malowania modelu – farbami akrylowymi lub olejnymi za pomocą specjalnego pędzla lub aerografu. Samo malowanie powinno imitować rzeczywiste zabrudzenia, zacieki oraz inne efekty, które zbliżają model do oryginału.
Modelarstwo kartonowe to rodzaj modelarstwa gdzie głównym budulcem jest karton lub brystol. Jest to drugi najbardziej popularny sposób budowania modeli. T z kolei drukowane są na specjalnych kartonach o formatach A3 i A4, ale mogą być także wykonane z drutu, sznurka i innych elementów fototrawionych. Modelarstwo kartonowe jest dość tanie, a sklepy posiadają bardzo dużą ilość tego rodzaju modeli. Najczęściej używanymi typami spoiwa są tu wikol i butapren jak również kleje cyjano-akrylowe. Aby modele były jeszcze ciekawsze można w nich zamontować specjalne silniczki. Przy tym typie modelarstwa koniecznością są tu ostre nożyczki i precyzyjny nożyk, który pozwoli na wycięcie najdrobniejszych detali.
Modelarstwo drewniane pozwala stworzyć o wiele bardziej rozbudowane konstrukcje niż modelarstwo plastikowe i kartonowe. Dobrze jest w elementy do łączenia drewna czyli gwoździe, zawiasy, a także pilniki do ścierania i grawerowania powierzchni. Ten typ modelarstwa jest o wiele bardziej kosztowny niż modelarstwo kartonowe.
Najpopularniejsze są obecnie modele plastikowe – buduje się z gotowych fabrycznych zestawów, wymagających sklejenia i pomalowania. To dobra opcja dla początkujących, bo już bardziej zaawansowani pasjonaci modelarstwa chętnie budują modele od podstaw.