Wszechpotężna chemia oddaje w ręce użytkowników wytwory nowoczesnych technologii. Popyt na wyroby plastikowe nie słabnie. Do niedawna zapotrzebowanie na materiały, które teraz zaspokajają potrzeby, leżało po stronie surowców naturalnych. Produkowanych siłami natury. Jednak popyt od dawna przekracza możliwości podaży, dlatego ratunkiem dla przemysłu stały się wszelkiego rodzaju technologie dające możliwość generowania związków tworzących zawierających długie łańcuchy polimerów. Opakowania foliowe
są powszechnie stosowanymi w przemyśle materiałami. Nie ma chyba dziedziny życia, w której plastik nie byłby obecny.
Użyteczne i praktyczne właściwości podłogi z tworzywa sztucznego
1. Przewodnik świadomego konsumenta.
Plastik jest wszechobecny. Należy jednak wiedzieć, jak zachować się podczas robiąc zakupy i przygotowując posiłki.
Rozpocząć należy od lektury etykiet. Już w sklepie trzeba zapoznać się z ich treścią. Wszystkie parametry opakowania znajdują się w trójkątnym znaku identyfikacyjnym materiału.
Otwierając opakowanie i nie wykorzystując całości, lepiej nie pozostawiać produktów w pojemniku. Zdecydowanie lepiej jest przełożyć pożywienie do szklanego pojemnika.
Przyniesione do domu zakupy, szczególnie te bez opakowań, należy natychmiast wypakować z plastikowych toreb.
Temperaturą właściwą do przechowywania żywności w opakowaniach z plastiku to maksymalnie piętnaście stopni Celsjusza. Niewybaczalnym błędem jest przekraczanie jej, a zdarza się to dość często.
Należy unikać podgrzewania produktów na przykład w kuchenkach mikrofalowych. Wysoka temperatura może wywołać reakcję rozkładu w tworzywach i doprowadzić do uwolnienia szkodliwych związków. To samo dotyczy odkażania opakowań.
Oto lista polimerów i ich oznaczeń stosowanych przez producentów.
– PET – politereftalan etylenu z oznaczeniem 1. Popularny surowiec do produkcji butelek, w których sprzedawane są napoje. Nie nadaje się do powtórnego użycia bez przetworzenia.
– HDPE – polietylen o wysokiej gęstości oznakowany jako 2. Tylko polietylen można powtórnie użyć bez konieczności powtórnego przetworzenia.
– PVC – polichlorek winylu to numer 3. Wykluczone jest zastosowanie do produktów spożywczych.
– LDPE – surowiec o niskiej gęstości. Oznaczenie 4. Naukowcy do tej pory spierają się o jego właściwości. Dlatego nie jest zalecany do pakowania żywności.
– PP – polipropylen z oznaczeniem 5. O właściwościach zbliżonych do polietylenu.
– PS – polistyren z szóstką. Nieustabilizowana struktura nie predestynuje go do zastosowań do pakowania żywności.
– inne – oznaczane cyfrą 7. Mogą zawierać szkodliwe, a nawet rakotwórcze BPA.
Plastik jest bardzo plastyczny. Wykorzystywany jest niemal wszędzie